اخبار

مدیر کارخانه آذرساروج سبلان مطرح کرد؛

تولید بلوک عایق صوتی برودتی و حرارتی در اردبیل/صادرات به چندین کشور دنیا/رکود شدید ساخت و ساز و گله مندی از ضعف حمایت بومی

مدیر داخلی کارخانه تولید بلوک اتوکلاو و فرآورده های ساختمانی آذرساروج سبلان اردبیل در گفتگوی تفصیلی از رقابت دست بالا و برتر این کارخانه در منطقه خبر داد.

فرض الله رمضانی مدیر جوان کارخانه و شرکت تعاونی فرآورده های ساختمانی آذرساروج سبلان واقع در شهرک صنعتی دو نمین از توابع استان اردبیل بوده که در گفتگوی صمیمی در محل دفتر این کارخانه درباره محصول تولیدی صنعت ساختمانی و البته مغفول در استان اردبیل با خبرنگار ما، به صحبت نشست.

شاید هنوز هم اطلاع نداریم که به جز آجرهای سنیگین قدیمی و آجرهای باریک 5 سانتی و بی کیفیت برای منطقه سردسیری چون اردبیل که اکنون در ساخت و ساز ها بکار می رود و انرژی زیادی به خاطر آن هدر می رود کارشناسان راه و شهرسازی به آن اذعان کرده اند؛ مصالح دیگری با تکنولوژی بالا و قابل قبول وجود دارد که می تواند جایگزین شود؛ خوش بختانه کارخانه مدرن و بزرگ بلوک صنعتی اتوکلاو با بهره از دانش روز و مصالح و کیفیت مناسب در استان اردبیل تولید می شود که به معنی واقعی صنایع ساختمانی مقاوم است.

 

گفتگوی زیر با فرض الله رمضانی مدیر داخلی کارخانه آذرساروج سبلان اردبیل بوده که در ذیل می آید:

-: از شروع به احداث و راه اندازی کارخانه برای ما بگویید، از موفقیت هایی که به سرانجام و تولید رسید.

رمضانی: این کارخانه در سال 93 و در شرایط فشارهای اقتصادی سخت و تحریم ها افتتاح شد. فشار زیادی متحمل شدیم، در ابتدای راه اندازی این کارخانه با 70 نفر شروع بکار کرد و اکنون به 108 نفر افزایش یافته است.

محصول کارخانه آذرساروج اردبیل؛ بلوک ساختمانی aac یا هوادار اتوکلاو شده و از نوع محصول به روز جهانی بوده که برای دیوار چینی غیر بارور داخلی و خارجی بسیار مناسب است از دیگر محسنات و فواید این بلوک ها؛عایق حرارتی، برودتی، صوتی بالا و دیوار فایر وال، وزن سبک و ضایعات کمتر این محصول است.

این صنعت ساختمانی محصول سبز و از تکنولوزژی روز دنیا بهرمند بوده ولی متاسفانه در استان شناخت کافی و معرفی قابل قبولی از این محصول نشده در حالی که اولین بار در استان اردبیل و بزرگترین مجموعه بلوک اتوکلاودرشمالغرب کشور است.

برخی مشکلات به گذشته استان بر می گردد؛ از آنجا که استان شدن اردبیل قدمت زیادی ندارد از امکانات صنعتی کمتری برخوردار بوده و در سنوات گذشته به عنوان یک قطب کشاورزی سنتی محسوب شده که متاسفانه در این حوزه نیز سنتی باقی مانده و نیاز شدید به صنعتی شدن احساس می شود.

همچنین برای یک تولید کننده موفق و برتر در هر استانی داشتن راه مناسب زمینی؛ جاده ای، راه ریلی و هوایی جهت دسترسی اسان و سریع به سایر نقاط و یا ارسال محصولات نیاز دارد که اگر این زیرساخت های اساسی و اولیه ایجاد شود محصولات تولیدی این استان با هزینه کمتر و سریعتری در بازار مصرف دست به دست خواهد شد و چرخه تولید رونق خواهد گرفت.

 

-:  بنظر شما به عنوان یک تولید کننده و صاحب تجربه مدیریت تولیدی؛ مشکل بیکاری و رکود را چگونه می توانیم در استان خود رفع کنیم؟

رمضانی: این موضوع فراتر از اختیار و اقدامات یک مدیریت تولیدی و یک بحث تخصصی بوده، ولی در حوزه کاری خودمان به این نتیجه رسیده ایم که با وجود کاستی ها، موانع احتمالی و سختی به کار و تولید ادامه دهیم و معتقدیم که با بهانه تراشی ها نباید انگیزه و اراده را سست کنیم، بنابراین بهانه ها را در این مجموعه کنار گذاشتیم.در بخش صنایع ساختمانی در استان ظرفیت مناسبی وجود دارد که در صورت راه اندازی می تواند بیکاری و رکود را تا حدی برطرف کند.

 

-: اقدام عملی انجام شده در راستای اقتصاد مقاومتی؛ اشتغال و تولید در استان اردبیل چه بوده و به چه میزان از این محصول تولیدی در استان چه از سوی بخش دولتی-خصوصی - مردمی حمایت می شود؟

رمضانی: قطعاً حمایت هایی قبلاً انجام شده، علاوه بر این حضور رسانه آذرسلام و پیگیری وضعیت واحدها روحیه بخش و امید وار کننده است ولی این مجموعه با این شرایط اقتصادی فعلی لازم هست مورد حمایت و پشتیبانی مسئولان قرار گیرد.

البته بنظرم اول باید مصرف کنده های استانی با استفاده از محصول تولیدی از ما حمایت کنند. هرچند عوامل کارخانه بلوک اتوکلاو آذرساروج سبلان در بدو تولید خوش بختانه به بازار های خارجی نیز دست یافتند تا علاوه بر تامین بازار داخلی به بازار خارجی نز محصول ارسال کند. کارخانه آذرساروج سبلان به معنی واقعی به اقتصاد مقاومتی و تولید کالای با کیفیت و بازار رقابت عمل کرده کرده است به شکلی که محصول تولیدی آذرساروج، رقیب خود یعنی کشورهای عربی از جمله (امارات) را از گرودنه رقابت ها خارج کرده و به کشورهایی چون ترکیه، عربستان، عراق، جمهوری آذربایجان و برخی دیگر از کشورها صادر می شود.همچنین مفتخریم که محصول تولیدی ما استاندارد استفاده در توسعه و ساخت عتبات عالیات مورد استفاده قرار گرفته شده است.

 

-: استفاده از بلوک اتوکلاو از سوی بخش های دولتی و خصوصی و مردمی در طرح ها و پروژه های استانی رضایت این مجموعه را جلب کرده است یا خیر؟ و انتظار شما چیست؟

رمضانی: از آنجا که این محصول، محصول روز بوده و قبلاً شناخته نشده است؛ کار را ما در توجیه استفاده کنندگان داخل استانی سخت تر کرده بود. خوش بختانه اکنون شناخت و استفاده مناسبی از سوی مسئولان و طرح های عمرانی انها صورت می گیرد. فراورده های ساختمانی آذرساروج و بلوک آن توسط ؛ نظام مهندسی، مسکن شهرسازی، ناجا و سایر سازمان ها در طرح عمرانی مورد استفاده قرار می گیرد.

الزام و اجباری برای خرید پیماکاران در فهرست محصولات استانی وجود ندارد و کارفرما نمی تواند پیمانکار را ملزم به استفاده از این محصول کند. این محصول چون جدید و به روز بوده جایگزین شدن آن سخت است ولی امیدواریم ترویج یابد.

 

-: بازار فروش و مصرف داخلی محصولاتتان را چگونه ارزیابی می کنید؟

رمضانی: با توجه به رکود موجود در بخش تولید و اقتصاد بخصوص رکود شدید در ساخت و سازهای اردبیل مجموعه آذرساروج را هم تحت تاثیر منفی قرار داده، اما در صورت نهادینه شدن استفاده از این محصولات تولید ما رونق بیشتری خواهد گرفت.

 

-: آیا توسعه ظرفیت تولید و پتانسیل برای این مجموعه متصور است؟

رمضانی: بله؛ ظرفیت افزایش تولید را داریم و قصد داریم ظرفیت تولید فعلی را از 80 و 90 درصد به بالاتر ارتقا دهیم، برای اینکه حمایت و رضایت کامل را ایجاد کنیم ظرفیت تولید و ارتقائ کیفیت را به 100 درصد خواهیم رساند.

در حال حاضر بطور میانگین ماهیانه 10 هزار متر مکعب بلوک  اتوکلاو شده تولید می شود این رقم تا 20 درصد قابل افزایش بوده و چنانچه از وضعیت رکود فعلی ساخت و ساز خارج شویم تصور می شود مقدار تولیدی فعلی جوابگوی استان ما هم نخواهد بود چه برسد به صادرات؛ و به هیمن جهت به فکر ایجاد خط تولیدی جدید و توسعه هستیم.

اکنون 50 درصد محصول تولیدی صادرات می شود و اگر ساخت و ساز ها رونق گیرد به چند کارخانه دیگر هم شاید نیاز باشد.

 

-: عملاً چه کارهایی می توان در راستای ایجاد اقتصاد مقاومتی و پایدار در استان انجام داد؟

رمضانی: نامگذاری سال از سوی رهبری با شناخت عمیق از وضعیت اقتصادی بوده ولی باید برا ی این نوع اقتصاد اقدام عملی شود و تولید کننده ها نیز پای کار بیایند.

 راه اندازی واحدهای غیر فعال، راکد و مشکل دار فعلی و وام هایی که داده می شود قطعاً راهگشا خواهد بود. اگر رانت ها محدود شود و منابع کمکی مستقیم تزریق شود قطعا نتیجه مطلوب خود را خواهد گذاشت.

کارخانه های خوب و بزرگی در این شهرک در حال ایجاد بود که بنا به دلایلی متاسفانه توقف کرده اند و نیاز به حمایت عملی دارند.

به عنوان یک تولید کننده و مدیر این مجموعه که با همسایگان تولیدی در شهرک صنعتی در ارتباط هستم؛ معتقدم اگر واحدهای موجود راه اندازی شود اشتغالزایی مناسب و رضایت مندی ایجاد می شود که شاید بیکاری را به صفر هم نزدیک تر کند اما این حمایت عملی را می طلبد و صاحبان تولیدی نیز خودشان باید انگیزه و اراده داشته باشند و سختی ها را پشت سر بگذارند.

 

-: امیدواریم روزی شاهد توسعه و رونق گرفتن ساخت و سازها و حمایت کامل مردم استان از این محصول تولیدی باشیم و نیروی کار و جوانان بیشتری در این واحد تولیدی مشغول بکار شوند.

رمضانی: ما هم امیدواریم با عمل به فرمایش رهبری در تممی عرصه ها بخصوص تاکید ایشان به اقتصاد پایدار و مقاوم به قطب تولیدات صنایع ساختمانی تبدیل شویم و از حضور رسانه شما خرسند و قدردانی می کنیم.

اضافه کردن دیدگاه جدید