اخبار

مدیر عامل کارخانه سیمان اسپندار اردبیل:

مالیات بر ارزش افزوده 9 درصدی نفسی برای ما باقی نگذاشته است

مدیر عامل سیمان اسپندار اردبیل در گفتگوی تفصیلی به سؤالات، موانع بر راه توسعه این کارخانه و آخرین وضعیت تولید و اشتغال پاسخ گفت.

به گزارش خبرنگار سازمان بسیج کارگری، عادل روحی مدیر عامل کارخانه سیمان اسپندار اردبیل آخرین وضعیت تولید، اشتغال و استخدام در این کارخانه را تشریح و به سؤالات و موانع راه توسعه این کارخانه پاسخ گفت.

 

گفتگوی زیر در محل دفتر مدیر عامل کارخانه سیمان اسپندار اردبیل واقع در شهرک صنعتی دو و کیلومتر 20جاده اردبیل - آستارا صورت گرفته است.

 

_: مهمترین دلیل رکود در استان اردبیل چیست و راه خروج از رکود در این استان بنظر شما چه می تواند باشد؟

روحی: با تشکر از حضور و اهتمام شما به جایگاه تولید و انعکاس مسائل آن، که امیدواریم مصداق قدم برداشتن در مسیر اقتصاد مقاومتی؛ اشتغال و تولید باشد، سال 95 رشد اقتصادی خوبی به جز در بخش صنعت سیمان ساختمان را شاهد بودیم.

یکی از اجزای ساخت و ساز صنعت سیمان هست با توجه به رکود سنگین در بخش ساخت و ساز و عملیات اجرایی طرح عمرانی متاسفانه تولید سیمان نسبت به مصرف آن پیشی گرفته و رقابت شدید البته منفی بین تولید کنندگان صنعت سیمان را بوجود آورده است.سال قبل به دلیل اهمیت موضوع تولید سیمان و ناهماهنگی های ایجاد شده ستاد اقتصاد مقاومتی ورود پیدا کرد و مهمترین موفقیت و دست آورد این شد که جهانگیری دستور  تشکیل کارگروه سیمان را صادر کرد و تولید سیمان تا سقف ظرفیت 70درصدی تنزل یافت. قبل از آن با تولید سیمان 100درصدی از سوی شرکت ها رقابت منفی خطرناکی ایجاد شده بود و اگر نبود راهبرد اقتصاد مقاومتی و دستور یاد شده، قطعاً حد اقل 20 کارخانه سیمان تعطیل می شد.

این سیاست ظرفیت تولید 70درصدی هم اکنون و امسال نیز ادامه دارد و برای سال جاری نیز اعمال خواهد شد تا با حفظ تولید فعلی فروش مناسب تداوم یابد به شرطی که همکاری خوبی از سوی سایر نهادها و ارگانهای استان در فاز عمرانی عملی شود و سیمان تولیدی این استان مصرف شود.

 

_: اقدام عملی در حوزه اقتصاد مقامتی در استان اردبیل چگونه بوده و ارزیابی شما از مصرف و حمایت تولید بومی و محصول شما در استان چه از سوی مردم و سازمان های دولتی چه است؟

روحی: در این راستا از سوی امور مالیاتی، تامین اجتماعی همکاری و مساعدت هایی شده ولی اگر در سطح استان و ملی به دنبال حل رکود هستیم، باید از تمام ظرفیت موجود بهره برد که شامل دانش، نیروی انسانی و سرمایه گذاری داخلی و خارجی بوده که در دانش کشور ما سطح بالایی دارد و می توانیم در صنعت هایمان خود کفا شویم. همچنین نیروهای جوان فعال و با انگیزه در کشور زیاد است، اما با توجه به وضعیت استان در اشتغال و نرخ بیکاری بالای آن موجب شده تا بخشی از کارها در انتخاب درست و شایسته در بخش ها و امورات تخصصی مشکلاتی پیش بوجود آورد و به عبارت سلیس و راحت فشار های استخدامی ما را از مسیر درست و هدف تولید کیفی و با انگیزه منحرف کند و این خطر ساز است، در هر صورت کارخانجات نیازمند به نیروی کار بوده اما این جذب باید از روی معیارهای لازم و معقول تبعیت کند تا با مشکل تولید در مراحل بعدی مواجه نشویم. امیدواریم این موضوع نهادینه شود و با انتخاب نیروی کار توانمند هزینه ها کاهش و بهره وری افزایش یابد. رکود هم موقتی بوده و اگر رونق ایجاد شود راضی به تعطیلی یک روزه کارخانه سیمان نیستیم و قبلاً هم یک روزتعطیل نمی شد اما با توجه به وضعیت رکود فعلی مجبور شدیم با ظرفیت 70 و حتی شاید یا 60 درصدی در آینده کار کنیم.

 

_: میزان ظرفیت جذب سرمایه داخلی و خارجی در این کارخانه چقدر است؟

روحی: استان اردبیل به آن سطح قابل قبول از توسعه صنعتی نرسیده و  بیشتر قطب کشاورزی بوده و ظرفیت زیادی از حیث سرمایه گذاری صنایع در استان وجود دارد ولی حمایت های زیادی لازم هست و نیاز به حمایت جدی سازمان ها و مشوق های امور مالیاتی، تامین اجتماعی دارد. واقعیت این هست که در بخش قانون مالیات بر ارزش افزوده؛ توان و نفس شرکت ها گرفته شده و قدرت خرید مردم کاهش و بهای تمام شده کالا و امکان اینکه شرکت محصول خوب با قیمت پایین تولید کند نیست و این مالیات ارزش افزوده باعث شده از جیب خودمان و نه از سود مد نظر پرداخت کنیم.مالیات عملکرد و سایر مالیات ها نیز به مالیات ارزش افزوده اضافه شده که این ایتم ها بسیاری از توان و عملکرد شرکت ها را با مخاطره جدی مواجه کرده است.باید گفت در واقع این مالیات مستقیم هست و به نظر من بیشترین تاثیر منفی بر تولید و علت رکود کارخانجات مالیات بر ارزش افزوده 9 درصدی بوده و روز به روز این شرکت ها را ضعیفت تر و نحیف تر می کند.این 9% دردصد از جیب شرکتها و نه از جیب مصرف کننده ها، می رود و باعث ورشکستگی و تعطیلی بیشتر واحدها شده است.

 

_: همانطور که مستحضرید سال 96 اقتصاد مقاومتی؛ اشتغال و تولید اشتغال نامیده شده است؛ چه مقدار ظرفیت عملی و اجرایی جذب نیرو و ایجاد واحد تولیدی و اشتغال در کارخانجات در استان داریم؟

_: خوشبختانه سه سال پیش مجوز اقدام برای راه اندازی خط دوم را گرفته ایم. در سال 92 بیشترین فروش داشتیم زیرا افزایش مصرف سیمان در طرح های عمرانی بویژه طرح های مسکن مهر مطرح بود.

البته این جای ناراحتی هم دارد و در سال 92 بخشی از مصرف و تولید سیمان پیش خور شده است که لطمات آن را الان تحمل می کنیم و بصورت متعادل و هماهنگ شده پیش نرفت لذا مقداری رکود را به سال های بعدی تحمیل کرده است.

با بهبود شرایط طرح های عمرانی و مصرف داخلی و البته حمایت از این صنعت بومی شرکت سیمان اردبیل توان تولید و راه اندازی خط دوم را دارد و این خواسته همه مردم استان و مسئولین بوده و منتظر بهبود شرایط هستیم. اکنون با 60 درصد ظرفیت تولید تولید کار می کنیم و در صورت بهبود وضعیت آنر به 100درصد افزایش می دهیم .خط دوم تولید آماده استارت بوده و به محض بهبود وضعیت شروع به کار خواهد کرد.

 

_: وضعیت تولید و مصرف سیمان را امسال چطور ارزیابی می کنید؟

روحی: منتظر شرایط هستیم و امیدواریم در صورت بهبودی شرایط حد اقل 200 نیرو جذب کنیم.در حال فعلی ظرفیت تولید سیمان اسپندار استان اردبیل یک میلیون تن در سال بوده و این مقدار سیمان تولید شده قاعدتاً باید با 210 نفر تولید شود، ولی شرکت سیمان برای بهبود اشتغال در استان 350 نفر از شهرهای متعدد و مناطق مختلف این استان جذب کرده است. در کنار آن کارخانه سیمان اردبیل مسئولیت های اجتماعی زیادی برعهده دارد، معتقدیم در منطقه باید ایفای نقش فرهنگی - اجتماعی نیز انجام دهیم.

 

_: میزان آلایندگی کارخانه سیمان برای محیط زیست در چه سطحی قرار دارد و برای رفع آن چه راهکاری در پیش گرفته اید؟

روحی: خوش بختانه باید گفت آلایندگی این کارخانه صفر بوده و در سال 91 با هزینه 11 میلیارد تومانی سیستم کاهش الایندگی پیشرفته خریداری و نصب شده است.

 

_: صادرات سیمان بویژه سیمان اسپندار اردبیل و بازار آن در اطراف ( استانها و کشورهای همجوار) چگونه است؟

روحی: در سالهای گذشته خوب بود و 20درصد به جمهوری آذربایجان و کمی به عراق صادر می شد در کشور آذربایجان اخیراً چند کارخانه ایجاد شده و از طرفی کشور مذکور بطور یک طرفه تعرفه واردات سیمان را بسیار بالا برده و به رقم 5 برابر قبلی افزایش داده است لذا امکان صادرات آن را از بین برده و از آبان ماه گذشته این صادرات قطع شده است. مکاتباتی با مقامات جمهوری آذربایجان صورت گرفته که تعرفه ها را معقول و تعدیل کنند. در باره کشورهای عراق و سوریه نارامی های جنگ داخلی اعمال شده از سوی برخی قدرت های مستبد ظرفیت صادرات کالا ها بخصوص سیمان را از تولید کنندگان داخلی گرفته است.

 

_:کمبود نقدینگی اخیراً موجب اختلالاتی در تولید و فعالیت سیمان اردبیل شده بود، نیازمندیهای این کارخانه چیست؟

روحی: در سالهای  94 شرکت با مشکل نقدینگی مواجه شد که دامنگیر اکثر کارخانجات سیمان شد، ستاد اقتصاد مقاومتی ورود کرد و کارگروه سیمان کمک چشمگیری داشت. برای سال 95 تسهیلاتی دریافت کردیم و توانستیم از بحران خارج شویم.امیدواریم با کمک ستاد ا.م به رکود هم غلبه کنیم.

 

_: موانع و چالش های پیشرفت کارخانه تحت مدیریت شما در استان چیست؟

روحی: ارزش افزوده مشکل غیر قابل انکار هست تقاضا داریم این معضل برطرف شود.کارخانجات در وضعیت فعلی ضرر می کند.

جرایم سنیگن آن نیز کمر شکن است. سال قبل جرایم آن بخشوده شد ولی اصل موضوع نیاز به بازنگری داشته و  تغییر این برنامه مساوی با کمک به تولید است.

با توجه به شرایط تولید و اشتغال و اقتصاد در استان اردبیل بخشودگی ارزش افزوده 9 درصدی در این وضعیت برای کل صنایع استان نه تنها سیمان، بسار مهم است.

 

_: گاهاً مشکل و افتی در خط تولید و تعطیلی کارخانه سیمان اخیراً بوجود امده بود، چرا؟

روحی: اواخر 94 و اول95 اوج رقابت منفی و واقعاً جو بدی به این صنعت حاکم شده بود، روز به روز قیمت ها پایین امد حتی زیر بهای تمام شده فروخته شد که زیان ده شدیم و در صورت تداوم آن شرایط قطعاً حد اقل 20شرکت تولیدی سیمان تعطیل می شد. متاسفانه بدنبال رقابت منفی، شرکت ها با هزینه بار بالا به استانهای دیگر و رقیب خود رفتند این کار دامنه دار شد طوری که سیمان سایر استانها وارد حوزه یکدیگر شد و در این بین سیمان خمسه بر خلاف عملکرد سالهای 94 و 95 در سال جدید رویکرد بهتر و تعاملی پیشه کرده است. چنانچه مردم استان نیز با خرید خود این کالای بومی را حمایت کنند قطعاً منافع آن وارد همین استان خواهد شد.البته در سال جدید تعامل و هماهنگی ها با شرکت های سیمان نسبت به قبل بهتر شده است.

_:  انتظار شما در استفاده پیمانکاران این استان و طرح های عمرانی دولتی در استفاده از سیمان اسپندار چیست؟

روحی: استاندار اردبیل همیشه در کارگروها بر استفاده از محصول بومی تاکید داشته و بیشتر پروژه ها نیز از سیمان ما استفاده می کند اما باید گفت، چندین شرکت و پیمانکار در استان فعالیت می کند که به جز سیمان اردبیل را مصرف می کنند! در این راستا دیدار حضوری داشته و علت آن را پیگیری کردیم.چگونه هست که سیمان با کیفیت بالا قیمت مناسب کنار زده شده و سیمان دیگری در استان ما که طرح عمرانی به او واگذار شده استفاده می شود که دلیل موجه و عذر موجهی نداشتند.فعلاً این موضوع را بررسی می کنیم و به اطلاع مقامات عالی استان خواهیم رساند. این کار به مرور کارخانه را با کاهش تولید و خسارت هایی نظیر راکد شدن و یا تعدیل نیرو مواجه می کند.

معتقدیم با استفاده از ظرفیت های انسانی، دانش و جذب سرمایه گذار داخلی - خارجی نقش بارزتری ایفا کنیم. راهبرد ما اول حفظ شرایط موجود و بعد ییشرفت هست.

در پایان با استفاده از این فرصت ایجاد شده می گویم: مردم استان در روزگارهای کمبود سیمان از محصول اینجا استفاده کردند و انتظار بعدی نیز این است که از محصول بومی استان را استفاده کنند و از مردم بابت حمایت از این برند بومی خود قدردانی می کنم.

اضافه کردن دیدگاه جدید